Нами зацікавилися лічильник переглядів разів Залишайтеся з нами, ми працюємо для Вас! (команда туристичного рафтингу "По Тисі разом"

Характеристики мінеральних вод Закарпаття

Найвідомішими питними мінеральними водами Закарпаття є: « Поляна Купель », « Поляна Квасова », « Лужанська », « Свалява », « Шаянська », « Теплиця », « Олегівська », « Боржавська », « Кушницька », «Келечинська», «Сойминський», « Гірськотисянського », «Драгівська», «Неліпинського» з родовищ Полянське, Плосківське, Голубинське, Соймовское, Келечинське і Шаянське.

Багато мінеральні води Закарпаття унікальні за своїми властивостями і не тільки не поступаються, а часто навіть перевершують популярні води Кавказу, Франції, Польщі та Чехії. Вони мають виражену терапевтичну дію при лікуванні профілактиці захворювань органів шлунково-кишкового тракту, опорно-рухової і нервової системи, органів кровообігу. Можуть успішно застосовуватися при запальних захворюваннях стравоходу, хронічних гастритах, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, хронічних гепатитах, холециститах, дискінезіях жовчовивідних шляхів, жовчнокам'яної хвороби, хронічних панкреатитах, хронічних ентеритах і колітах.

Історія мінеральних вод Закарпаття
Перша згадка про лікувальні властивості мінеральних вод Закарпаття зустрічається в історичному літописі в XV столітті, в 1463 році. Розлив і експорт мінеральної води із Закарпаття почався в 1800 році. Воду почали експортувати в країни Західної Європи, популярність її поступово збільшувалася. Мінеральній воді «Свалявська» в 1842 році на виставці в Будапешті було присвоєно звання призове місце, а на престижній виставці мінеральних вод в Парижі, що відбулася в 1855 році, вона отримала «Золотий диплом».

Згідно з даними Кадастру мінеральних вод України в країні освоєно 205 родовищ мінеральних вод, з яких 39 знаходяться в Закарпатті. Тут переважають родовища з вуглекислими гідрокарбонатно-натрієвими і гідрокарбонатними водами інших типів. Хімічний склад і специфіка мінеральних вод Закарпаття обумовлена ​​унікальними природними умовами цього краю.

Класифікація вод
Мінеральні води Закарпаття 30-ти типів, розподіляються:

27% вуглекислих хлоридно-натрієвих
22% вуглекислих хлоридно-гідрокарбонатних і гідрокарбонатно-хлоридно-натрієвих
18% вуглекислих гідрокарбонатно натрієвих
15% вуглекислих гідрокарбонатних натрієво-кальцієво-магнієвих металевих
6% сульфідних
6% мишьяковистих
6% кременистих
За змістом газів мінеральні води Закарпаття поділяються на вуглекислі, кількість яких становить 75%, азотно-метанові і азотні -18%, сульфідні - 7%.

За вмістом хімічних елементів  мінеральні води бувають:

 залізисті (кількість заліза понад 20 мг / л)
миш'яковисті (миш'яку більше 0,7 мг / л)
кремнієві (кремнієвої кислоти більше 50 мг / л)
бромисті (брому більше 25 мг / л)
йодисті (йоду більше 5 мг / л).
Лужність і кислотність вод
За рівнем кислотності (рН):

сильнокислі (рН - 3,5)
кислі (рН 3,5-5,5)
слабокислі (рН - від 5,5 до 6,8)
нейтральні (рН 6,8-7,2)
слабощелочние (7,2-8,5)
лужні (рН - понад 8,5)
Мінеральні води з рН менше 5,5 і більше 8,6 для внутрішнього застосування не використовуються. Для прийому всередину використовують слабокислі, нейтральні та слаболужні води. Під дією кислої води ущільнюється епідерміс, згортаються білки, виявляється дубильними дію на шкіру. Лужна вода викликає набухання колоїдів шкіри, розпушення шкірного покриву, збільшення еластичності шкіри і відторгнення поверхневого епітелію.


Лікувальні якості
За лікувальними якостями мінеральні води діляться на:

столові
лікувально-столові
лікувальні
Питними лікувально-столовими водами називаються мінеральні води із загальною мінералізацією до 8 г / л. Такі води застосовують згідно з призначенням лікаря як лікувальний засіб, а також іноді вживають як столову воду.

Питні лікувальні води мають загальну мінералізацію 2-12 г / л і вище. Ці мінеральні води мають виражену лікувальну дію. Застосовувати лікувальні води слід тільки в певній дозі, призначеної лікарем.

Маломінералізовані води з мінералізацією 2-5 г / л і середньомінералізована (5-15 г / л) застосовуються всередину для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту.

Високомінералізовані води , мають мінералізацію 15-35 г / л, використовують як проносні засоби при захворюваннях жовчовивідних шляхів і ожирінні.

Високомінералізовані води і розсоли з мінералізацією 35-150 г / л і вище застосовують тільки зовнішньо, прийом всередину можливий тільки після розведення до певної концентрації звичайною водою.

Мінералізацією води називається загальна кількість іонів хімічних речовин, що знаходяться в 1 літрі води.

Температура мінеральних вод
При лікуванні і профілактиці різних захворювань внутрішніх органів велике значення відводиться температурі мінеральних вод.

Холодними називаються води з температурою менше 20 ° С, теплі або слаботермальние мають температуру 20-35 ° С, гарячі або термальні - 35-42 ° С і дуже гарячі або високотермальні - 42 ° С і вище.

Мінеральні води Закарпаття:
« Поляна квасова »
« Поляна купель »
« Свалява »
« Лужанська-4 »
« Лужанська-7 »
« Шаянська №242 »
« Боржавська »
« Теплиця »
« Олегівська »
« Кушницька »
« Іршавська »
« Гірськотисянського »
« Мінеральна вода свердловини № 852 » (Н. Солотвино)
« Мінеральна вода свердловини № 32-Т » (Н. Солотвино)
« Плосківська »

«Поляна квасова»
Мінеральний склад: гідрокарбонатно-натрієва борна, фторова Мінералізація, г / л: 6,5-12Лікувальна дія: знижує підвищену кислотність шлункового соку за рахунок нейтралізації шлункового вмісту, ощелачивания ротової порожнини, шлунка, кишечника і дванадцятипалої кишки; підсилює секрецію і виділення жовчі і ферментів підшлункової залози, активізує дію травних ферментів, підсилює стійкість організму до несприятливих факторів, знижує явища ацидозу при цукровому діабеті і ожирінні; попереджає розвиток остеопорозу; сприяє виведенню шлаків, токсинів, надає антисептичну дію. Застосовується в санаторіях: Сонячна Долина ,сольва ,  Квелле Поляна


«Поляна купель»
Мінеральний склад: гідрокарбонатно-натрієва борна, фторова Мінералізація, г / л: 7-11Лікувальна дія: знижує підвищену кислотність шлункового соку за рахунок нейтралізації шлункового вмісту, ощелачивания ротової порожнини, шлунка, кишечника і дванадцятипалої кишки; підсилює секрецію і виділення жовчі і ферментів підшлункової залози, активізує дію травних ферментів, підсилює стійкість організму до несприятливих факторів, знижує явища ацидозу при цукровому діабеті і ожирінні; попереджає розвиток остеопорозу; сприяє виведенню шлаків, токсинів, надає антисептичну дію. Застосовується в санаторіях: Квелле Поляна , Сонячна долина ,  Карпати


«Свалява»
Мінеральний склад: гідрокарбонатна натрієва Мінералізація, г / л: 4-8 Лікувальна дія:показана при підвищеній кислотності шлункового соку, знімає відчуття печії, тяжкість в шлунку, нейтралізує шлунковий вміст, ощелачивает вміст дванадцятипалої кишки; надає стимулюючу дію на секрецію жовчі і моторику жовчовивідних шляхів, збільшує активність травних ферментів; знижує прояви метаболічного ацидозу при порушеннях обміну речовин з розвитком ожиріння і цукрового діабету; надає ощелачивающее дію на рН сечі, що сприяє виведенню кристалів солей, попереджає утворення каменів в нирках; покращує обмін вуглеводів і ліпідів, роботу печінки.


«Лужанська-4»
Мінеральний склад: гідрокарбонатна натрієва Мінералізація, г / л: 2,8-6,5 Лікувальна дія: знижує кислотність шлункового соку, знімає симптоми шлункової і кишкової диспепсії; має сечогінну і антисептичну дію при інфекціях сечовидільної системи; нормалізує виділення жовчі і панкреатичного соку, сприяє виведенню шлаків і токсинів; в вуглекислих мінеральних ваннах надає дію на периферичні нервові рецептори і дрібні судини, відновлює порушення і гальмування в центральній нервовій системі. Застосовується в санаторіях:  Квітка Полонини

«Лужанська-7»
Мінеральний склад: гідрокарбонатна натрієва Мінералізація, г / л: 6,5-9 Лікувальна дія:знижує високу кислотність шлункового соку; нормалізує обмін речовин і кислотно-лужний баланс; ліквідує симптоми кишкової і шлункової диспепсії; надає стимулюючу дію на виділення жовчі і соку підшлункової залози; сприяє виведенню шлаків і токсинів, розчиняє і виводить слиз із шлунка, бронхів і сечових шляхів; надає антисептичну дію при хронічних інфекція і інтоксикаціях різної етіології. Застосовується в санаторіях: Квітка Полонини


«Шаянська №242»
Мінеральний склад: кремниста гідрокарбонатно-натрієва Мінералізація, г / л: 2,5-5Лікувальна дія: наявність кремнієвої кислоти надає адсорбційна, в'яжучий, седативну, болезаспокійливу, протизапальну дію, бере участь в окисно-відновних процесах, регулює кровотворення, білковий і вуглеводний обмін ; виводить з організму токсини, шлаки і сечовий пісок; знижує моторику кишечника, знижує кислотність шлункового соку; нормалізує виділення жовчі і секрету підшлункової залози; в зв'язку з високою мінералізацією має жовчогінну та сечогінну дію; уповільнює процеси старіння організму. Застосовується в санаторіях: МРЦ Шаян ,  Карпатія


«Боржавська»
Мінеральний склад: борна гідрокарбонатна кальцієво-натрієва Мінералізація, г / л: 1-2,5Лікувальна дія: виявляє спазмолітичну, протизапальну, знеболюючу, жовчогінну, сечогінну, нефропротекторное дію; знижує прояви диспептичного і астеновегетативного синдрому.Застосовується в санаторіях: Теплиця ,  Боржава


«Теплиця»
Мінеральний склад: борна бромная кремніcтая залозиста хлоридно-натрієва Мінералізація, г / л: 4,4-4,7 Лікувальна дія: при зовнішньому застосуванні у вигляді лікувальних ванн надає протизапальну і знеболювальну дію при захворюваннях суглобів; діє седативно;активізує захисні реакції організму; покращує метаболізм; показана до застосування при нейроциркуляторна дистонія за гіпотонічним типом, артеріальної гіпертензії, ревматичних пороках серця, збільшує пружність венозних стінок, нормалізує відтік крові при венозному застої. При прийомі всередину надає протизапальну дію, знижує моторну і секреторну функцію органів травлення, знижує кислотність шлункового соку. Показана при комбінованої патології печінки і шлунка. Застосовується в санаторіях: Теплиця ,  Боржава


«Олегівська»
Мінеральний склад: кремниста гідрокарбонатна кальцієво-натрієва Мінералізація, г / л:2,5-3,2 Лікувальна дія: активізує сечо-і жовчовиділення, надає нефропротекторное, гепатопротекторну, протизапальну та знеболювальну дію, попереджає розвиток і прогресування атеросклерозу, покращує стан шкіри, кісткової і хрящової тканини, нормалізує метаболізм. Застосовується в санаторіях: Теплиця ,  Боржава


«Кушницька»
Мінеральний склад: борна гідрокарбонатна натрієва Мінералізація, г / л: 2,8-3,1Лікувальна дія: застосовується при захворюваннях печінки, жовчовивідних шляхів і шлунка, чинить спазмолітичну, протизапальну, знеболювальну дію, нормалізує моторику і секрецію органів травного тракту, знижує кислотність шлункового соку. Застосовується в санаторіях:Теплиця ,  Боржава


«Іршавська»
Мінеральний склад: гідрокарбонатно-сульфатна кальцієво-натрієва Мінералізація, г / л: 1-2 Лікувальна дія: знижує рівень кислотності шлункового соку, нормалізує секреторну і моторну функцію травного тракту, надає абсорбційну, в'яжучий, протизапальну і болезаспокійливу дію.


«Гірськотисянського»
Мінеральний склад: миш'яковиста, хлоридно-гідрокарбонатно-кальцієво-натрієва з підвищеним вмістом метаборной кислоти Мінералізація, г / л: 0,5-2 Лікувальна дія: має тонізуючу і загальнозміцнюючу дію, активізує шлункову секрецію, покращує травлення; при анеміях збільшує рівень гемоглобіну і кількість еритроцитів в периферичної крові; покращує роботу печінки і нирок; активізує регенерацію кісткової і хрящової тканини; відновлює метаболізм; нормалізує процеси збудження і гальмування в ЦНС; стабілізує роботу нервової, серцево-судинної та ендокринної системи; відновлює обмін речовин при подагрі.Застосовується в санаторіях: Гірська Тиса


«Мінеральна вода свердловини №852»
(Н. Солотвино)
Мінеральний склад: кремниста, гідрокарбонатна кальцієво-натрієва Мінералізація, г / л:0,5-2 Лікувальна дія: активізує сечо-і жовчовиділення, надає нефропротекторное, гепатопротекторну, протизапальну та знеболювальну дію, попереджає розвиток і прогресування атеросклерозу, покращує стан шкіри, кісткової і хрящової тканини, нормалізує метаболізм. Застосовується в санаторіях: Термал Старі


«Мінеральна вода свердловини № 32-Т»
(Н. Солотвино)
Мінеральний склад: висококремниста, хлоридно-натрієва, термальна Мінералізація, г / л:15-35 Лікувальна дія: має гепатопротекторну, протизапальну і болезаспокійливу дію, попереджає розвиток і прогресування атеросклерозу, нормалізує метаболізм, покращує стан шкіри, кісткової і хрящової тканини. Застосовується в санаторіях: Термал Старі


«Плосківська»
Мінеральний склад: гідрокарбонатно-натрієва борна Мінералізація, г / л: 3,5-7,5Лікувальна дія:  знижує підвищену кислотність шлункового соку за рахунок нейтралізації шлункового вмісту, ощелачивания ротової порожнини, шлунка, кишечника і дванадцятипалої кишки; підсилює секрецію і виділення жовчі і ферментів підшлункової залози, активізує дію травних ферментів, підсилює стійкість організму до несприятливих факторів, знижує явища ацидозу при цукровому діабеті і ожирінні; сприяє виведенню шлаків, токсинів, надає антисептичну дію. Застосовується в санаторіях: Теплиця

Немає коментарів:

Дописати коментар